21:00

Klaaspärlimäng: Avarus Ensemble

Avarus Ensemble väljub tüüpilise kammeransambli piiridest nii oma suuruse, stiililise ampluaa kui ka power’i poolest. Tegu on omamoodi crossover’iga – klassikalise muusika väljendusvahenditele lisanduvad džässist ja rokist laenatud elemendid ning džässilavadelt tuntud laulja Kadri Voorand.

Ometi ei moodustu stiilide segunemisest maitselage eklektika, vastupidi – moodustub väga omanäoline ja homogeenne stiil. Esiettekandena kõlab Mingo Rajandi 3-osaline kompositsioon “Mikrokosmos”, mis on omamoodi mantra või palve, milles kohtuvad reaalsus, irreaalsus ja unenäolisus. “Keskaja dimensiooni” lisab muusikale kontserdipaik – Toomkiriku varemed.

Kogu kontserdile annab pealkirja Mingo Rajandi uhiuus 3-osaline teos, milles helilooja on kasutanud tekste Ilmar Laabani samanimelisest luulekogust, mis omakorda otsivad Elu Saldadust. “Mikrokosmos” on valminud Klaaspärlimängu tellimusel ning kõlab 10 juuli õhtul esiettekandes.

Pilet: 12 eur

Starmani Toomelava

21:30

Hansalodja muusikaretk: Annika Mändmaa ja Johannes Ahun

Musitseerivad Annika Mändmaa (kannel, hiiukannel, parmupill, laul) ja Johannes Ahun (hang).
Hang on kujult UFO-laeva meenutav löökpill, mille nimetus tuleneb berni- saksa sõnast "käsi". Kõiki instrumente ühendab meditatiivne, õrn heli, mis omavahel suurpäraselt kokku sulavad.

Pilet 12/8 EUR

Väljumine Sisevete Saatkonnast.

Siin ja seal

22:00

Elmari tantsuõhtu

Priit Rand Raadiost Elmar mängib teile kelmikat eesti tantsumuusikat, mis paneb jalad tatsuma ja seelikud keerlema! Kindlasti kuulete diskot ja rokki, aga ka salsat ja rumbat! Üks muhe tantsuõhtu ootab sind Emajõel – tule ja võta sõbrad ka kaasa!

A. Le Coqi Jõelava

23:59

Starmani öökino: Ma ei tule tagasi

Režissöör: Ilmar Raag
Osades: Polina Puškaruk, Viktoria Lobatševa

Anja on edukas noor õppejõud, kes loeb loenguid Byronist ja on romantilistes suhetes professorist kolleegiga, kuid kohtumine minevikuga keerab ühe hetkega kogu tema elu pea peale.

Ta on sunnitud põgenema valesüüdistuse eest ja teeskleb kodutut last. Teismelise mask ja tutvus sarnase, hulljulge tüdruku Kristiinaga annab Anjale võimaluse alustada uut elu. See on lugu ellujäämisest, südantsoojendavast sõprusest ja perekonna tähendusest.

Pikkus: 1h 49min
Subtiitrid: eesti ja inglise

Starmani Toomelava

10:00

Laevasõit Tartu-Piirissaare-Tartu

M/l Alfa 10 Laevasõit Tartu-Piirissaare-Tartu (30 eur/in): Väljume hommikul Tartust ja võtame ette reisi Piirissaarele. Piirissaare on ainuke asustatud saar Peipsi järves. Saare elanikud on seal ajast aega oma kultuuri ja elulaadi säilitada püüdes toimetanud, peamisteks tegevusaladeks kalapüük ja sibulakasvatus. Piirissaarel on säilinud vanausulistele omane arhitektuuristiil. Laeval on avatud kohvik ja saarelt on võimalik osta suitsukala.
Laevasõit Piirissaarele kestab neli tundi, kohapeal ringivaatamiseks on arvestatud kaks tundi. Orienteeruv Tartusse tagasijõudmise aeg on kell 21. Laevasõit toimub kui on vähemalt 20 soovijat.

Kõik sõidud väljuvad Atlantise kailt.
Vajalik ettebroneerimine www.setoline.ee
Kontakt: ; 5247153

Siin ja seal

10:00-14:00

“Aju ja mälu”

Uurime, kui suur on inimese mälumaht ja treenime oma aju.

Toimumispaik Tartu Ülikooli muuseumi juures.

Teaduslinn

10:00-14:00

“DNA eraldamine”

Uurime, millest koosneb DNA ja proovime oma suust DNA-d eraldada.

Kohtume Tartu Ülikooli muuseumi juures

Teaduslinn

10:00-14:00

“Marmorpaberi meisterdamine ja värvitrükk“

TÜ kunstimuuseumi töötuba tutvustab värve ja värvilist paberit. Uurime, kuidas segada kokku kliistrivärve ning teeme üheskoos põneva mustriga marmorpaberit. Mõlemat on väga lihtne ja huvitav valmistada. Värvitud paberist võid hiljem voltida sõbrale sünnipäevakaardi või muud toredat.

Kohtume Tartu Ülikooli muuseumi juures.

Teaduslinn

10:00-14:00

“Leiutisi ja uuringuid Eesti teaduses: antioksüdantne-antiaterogeene probiootikum Lactobacillus fermentum ME-3”

TÜ teadlased tutvustavad Lactobacillus fermentum ME-3 bakterit ning selle kasulikke mõjusid. Lisaks võimalus degusteerida Lactobacillus fermentum ME-3 bakterit sisaldavaid Helluse tooteid.

Teaduslinn

10:00-14:00

„Leiutisi ja uuringuid Eesti teaduses: õhukesed korrosioonivastased kaitsekatted ja nende valmistamine aatomkihtsadestuse meetodil“

Kas tulevikus on võimalik aatomitest „laduda“ vajaliku koostise ja struktuuriga materjale, mis täidaksid oma eesmärgi erinevates rakendustes? Tegelikult teevad seda juba praegu Tartu Ülikooli kiletehnoloogia labori teadlased aatomkihtsadestuse (ALD) meetodil ja üheks põnevamaks rakenduseks on hambaimplantaatidele parema bioühilduvuse ja korrosioonikindluse andmine. Aatomkihtsadestuse meetodil funktsionaalsete katete valmistamist ja selle erinevaid rakendusvaldkondi tutvustavad TÜ materjaliteadlased.

Teaduslinn

10:00-14:00

„Rutul on ruga taga“

Töötoas on võimalik testida isiksuseomaduse impulsiivsuse erinevaid tahke. Saab teada, mis kasu võis saada hansa-ajal impulsiivsest käitumisest ning miks tänapäeval selline testimine võiks kasulik olla.

Teaduslinn

10:00-14:00

„LED latern“

Kas sa tead kuidas inimesed vanasti pimedas valgust kaasas kandsid? Kujuta ette oma elu ilma valgustiteta! Eks päike jääks muidugi alles, aga tema ei rõõmusta meid siin laiuskraadil eriti tihti. Valgus on meie igapäevaelus väga vajalik ning igasugu lambid aitavad õhtuid pikemaks venitada. Teaduskeskus AHHAA läbiviidavas LED-laterna töötoas saad teada milliseid lampe on tänapäeval kasutuses ning miks on LED-lambid head.

Teaduslinn

10:00-17:00

Loomade ala

Milline on lamba vill? Kuidas kana muneb? Kuidas kitsemamma toidab kitselast ja kuidas kits oma selga sügab? Nendele ja veel tuhandetele küsimusele loomadest saab kindlasti vastuse Ranna Rantšo koduloomaaeda külastades!

Ranna Rantšo koduloomade park toob koduloomad lastele tutvumiseks, paitamiseks ja nendega tegelemiseks otse hansapäevade keskele. Erinevate loomaliikide kooslus ja sõbralikkus ühes aedikus hämmastab paljusid. Veel enam, et kõik need loomad on sõbralikud ka kõigi inimeste ja laste suhtes, kes neid paitavad ja lihtsalt silma vaatavad.

Meie Ranna Rantšo loomaparki esindavad kodukitsed, kameruni kitsed, lambad, kihnu lambad, šoti vasikas, ponid, jänesed, minisead, metssearistandid, villasead, haned, pardid, kanad, kalkunid ja kindlasti on suveks neid üllatusloomi veel.

Lapsed laseme aeda sisse nende loomadega tutvuma, paitama, söötma, tegelema 1 euro eest. Aia ääres saab loomade tegevust niisama kaeda. Kaasa tulevad ka ratsahobused ja ponid.

Siin ja seal

10:00-17:00

Omanäoline EraHuvikool

Omanäolises EraHuvikooli töökojas saab meisterdada ise kahte erinevat lauamängu (domino ja kalapüük), nagu igaüks seda parajasti oskab ja soovib. Väikestel käsitööhuvilistel on võimalik õmmelda endale näpu- või käpiknukke, millega teatrietendusi lavastada. Töökoja eesmärgiks on olla omanäoline ja teistest erineda – igaüks teeb asju isemoodi ja see muudabki meid erilisteks ning omanäolisteks. Üheskoos rõõmsalt tegutsedes loome värvilisema ja põnevama maailma!

Osalustasu 1 eur, eelregistreerimine kohapeal!

Lastelinn

10:00-17:00

Anne Noortekeskus

Anne Noortekeskuse töökojas saab õpilasmaleva noorte juhendamisel meisterdada omanimelisi nahast käepaelu ning ennast proovile panna osavus- ja nuputamismängudes.

Lastelinn

10:00-17:00

Kandlemäng ja meisterdamine

Suvistel hansapäevadel esitame nii noortele kui täiskasvanutele väljakutse leida üks pooltund ning proovida, kas selle ajaga jõuab endale meisterdada maailma kõige loogilisema ja lihtsama muusikariista, et seda hiljem ka mängima õppida.

Pilli valmistamine käib kergesti, sest lihtne korpus (kõlakast) on eelnevalt juba valmis tehtud. Ole aga osav ja löö virblid sisse ning pane keeled ka peale!
Kes kõlakastiga katsetada ei julge võib seda teha ka kandlekujulise puulauaga. Kõik vajalikud materjalid on olemas, kaasas peab võtma ainult osavad käed ja rõõmsa meele.

Kes meisterdamist pelgab, see võib valmis pille uurida, häälestada, mängida, samuti küsida ja õppida. Pille on kaasas nii 6- kui 7-keelseid, pillid on D-duuris. Kui huvilisi on vähe siis võib õpituba kesta kuni pool tundi. Kui neid on palju siis saab 15 minutiga hakkama. Juhendab vabakutseline pillimeister Toivo Tähemaa Tallinnast.

Lastelinn

10:00-17:00

Lugemiskoerad

Tartu lugemiskoerad on tore väike seltskond, kes aitab lastel leida tee raamatute maailma. Meie koerad mõjuvad julgustavalt ja vabastavalt, igaüks saab nendega olla just tema ise ja lugeda vastavalt oma võimetele. Tule ja naudi koerte maagilist seltskonda.

Kohapeal on valik raamatuid, kuid lapsed võivad tulla ka oma raamatutega.
Lugemiskoerad kuuluvad ka Eesti Abi-ja Teraapiakoerte Ühingusse.

Lastelinn

10:00-17:00

Judomängud

Hei, kõik spordi- ja mänguhuvilised lapsed! Olete oodatud Lastelinna judomänge mängima. Seal saate arendada erinevaid oskusi, õppida uusi huvitavaid trikke ja mängida koos teiste lastega põnevaid mänge. Juhendajaks on kolmekordne Eesti meister judos ja praegu ise treenerina töötav Jaan Angerjärv.

Tulge kindlasti, sest isegi Lotte harrastas Judot!

Lastelinn

10:00-17:00

Saun

"Kütame korraliku sauna!" on lause, mis rõõmustab vist enamikke eestlasi. Sel aastal on Saun lausa kesklinna kohale toodud, et hing, mis ihkab sauna, saaks sauna! Võimalik on kuulda saunafolkloorist ning mängida iidseid jõukatsumismänge. Saab proovida mitmeid käsitööriistu ja koorida palki. Kirvega tahumine ja kahemehesaagki ei jää katsetamata. Haarake kaasa rätik ning võtame ühe korraliku sauna!

Jõelinn

10:00-17:00

Posijate telk

Posijate telk on esoteeriline ja meelelahutuslik rahvameditsiinitelk, mida on raske mitte märgata. Selles telgis sünnivad imed ning terveks saavad ravitud ka kõige keerulisemad tervisehädad nagu puhitus ja kurvameelsus. Kahe loenguga astub ülesse Marju Kõivupuu, kes räägib keskaegsest rahvameditsiinist.

Marju Kõivupuu loengud Posijate telgis
L, 11. juuli kell 14.00 ja 16.00 “Keskaja rahvameditsiini õpituba”

Jõelinn

10:00-17:00

MoNo buss – noortekeskus ratastel

MTÜ Noored Toredate Mõtetega MoNo buss on rännanud ajas tagasi hansalinna, et teha noorte elu põnevaks pakkudes erinevaid arendavaid tegevusi. Püüa oma „Põrsas kotis“ täpsusviskes, reisi õnnemärki valmistades põnevasse ruunimaailma või joonista nagu vanasti ehk värvipliiatsitega. Kel sellest veel väheks jääb, saab oma võimed panna proovile hansaaegses nutitelefoni fotojahis ning visata palli liikuvasse korvi, mis pole üldse nii lihtne kui esmapilgul tunduda võib.
 
MTÜ Noored Toredate Mõtetega tegeleb noorsootööga. Meie oluliseks panuseks on
noortealgatuste toetamine, erinevate noorteprojektide kirjutamine ja elluviimine ning huvitegevuse korraldamine. Tule meie juurde ja vii oma unistused teoks!

Lastelinn

10:00-18:00

Maailmatänav

Maailmatänav toob hansapäevade raames Lossi tänavale üle 16 erineva riigi. Tule tutvu eksootiliste ja põnevate kultuuridega!

Siin ja seal

10:00-18:00

Pottseppade, korstnapühkijate ja päästjate ala

Pottsepade, korstnapühkijate ja päästjate väljapanek paikneb taksopargis Kaarsilla juures ning keskendub järgmistele teemadele:
Kust leida pädevat pottseppa? Mida peaks teadma pottsepatööd tellides? Kui tihti tuleb kutsuda korstnapühkija? Kus saab ametit õppida? Milline ahi on hea? Miks üldse puuküte tänapäeval aktuaalne on? Millal helistada 112? Mida teevad vabatahtlikud päästjad kogukonnas?

Meisterdame koos korstnapühkijatega õnnenööpe ja katsetame pottseppadega koos potitööd ning uurime päästjatelt, kuidas vanasti tuld kustutati. Kohale tuuakse ka ajaloolised eksponaadid.

Tartu korstnapühkijad on ametis olnud juba 325 aastat ning kauemgi veel on linnas kütteseadmeid ja korstnaid ehitatud. Nii vanal ajal kui ka tänapäeval saavad paljud tulekahjud alguse hooldamata või valesti kasutatud kütteseadmetest. Seega on pottsepad ja korstnapühkijad tublid abilised päästjatele tulekahjude ennetamises.

Pädevad meistrid peavad suutma ühtviisi nii restaureerida-remontida vanu kütteseadmeid kui paigaldada moodsaid pelletikaminaid; puhastada nii pükskorstnaid kui ka metallmooduleid; andma hinnanguid nii küttesüsteemi toimivuse kui tuleohutuse kohta. Ning loomulikult aitama kliendil leida sobiliku lahenduse, sest võimalusi tänapäevaste kütteseadmete ehitamiseks on palju. Kuid ka vanas kestas peab tuksuma kaasaegsetele nõuetele vastav kolle.

MTÜ Eesti Pottsepad ootab kõiki tutvuma meistrite ametiga.

Siin ja seal

10:00-18:00

Vibulaskmine

Tartu Vibuklubi kutsub Teid Tartu hansapäevadel ühes pere, sõprade või töökaaslastega vibu laskma! Vibulaskmine on põnev harrastus, mis sobib pea kõikidele, sõltumata vanusest, soost või füüsilisest vormist. Selle harrastusega võivad algust teha nii koolieelikud kui ka vanemas eas inimesed. Ei ole tähtis kas olete mees või naine, heas sportlikus vormis või ei ole juba ammu trenni jõudnud. Vibulaskmine tekitab alati hasarti ja elevust.

Hansapäevadel on võimalus proovida traditsioonilise vibu e pikkvibu (long bow) laskmist. Need, kes esimest korda vibu kätte võtavad, saavad proovida märkilaskmist. Märkilaskmisel lastakse kindlalt kauguselt 2 x 5 noolt. Need, kes on julgemad ning tahavad kogeda võistlushasarti, saavad ennast proovile panna võistlusrajal. Võistlusrajal lastakse aja peale erinevaid märke. Võidab see, kes täpsemalt lastes ja kiiremini liikudes raja läbib. Tublimatele on välja pandud auhinnad!

Tule pane end proovile ja lase vibu Tartu hansapäevadel!

Siin ja seal

10:00-18:00

„Leiutisi ja uuringuid Eesti teaduses: marsimaja ja tehislihased“

TÜ teadlased tutvustavad marsimaja projekti ja tehislihaste loomisega seonduvat.

Teaduslinn

10:00-18:00

„Tutvu Eesti põhiliste maavaradega“

Maavarade äratundmise mäng.

Teaduslinn

10:00-18:00

„Vaata kivi sisse“

Kivimite äratundmine ja õhikute ning käsipalade omavahel kokkuviimine.

Teaduslinn

10:00-18:00

„Meisterda ja otsi endale fossiil“

Suurest põlevkivi kamakast fossiilide otsimine ning savist fossiilide meisterdamine.

Teaduslinn

10:00-18:00

„Eesti geoloogia droonilennult“.

Toredate droonivideode demonstreerimine, drooni näitamine, geoloogide teadustööde ja ekspeditsioonide pildid.

NB! Pühapäeval toimub droonide näitamine ajavahemikus 10:00-17:00

Teaduslinn

10:00-18:00

„Mis asi on Toomemägi, kuidas tekkis Kassitoome ning miks on kunstimuuseum viltu?“

Plakatite, skeemide, piltide ja kivimite abil Tartu linna geoloogia seletamine.

NB! Pühapäeval toimub tutvustus ajavahemikus 10:00-17:00

Teaduslinn

10:00-18:00

„Psühhobuss paneb su aju plahvatama“

Psühhobuss demonstreerib ajule „käed-külge“ meetodil, kuidas on võimalik oma hallollust uurida erinevate lihtsamate ja keerulisemate vidinatega ning mida tulemused meile me aju kohta ütlevad.

NB! Psühhobuss on avatud pühapäeval kuni kella 17ni.

Teaduslinn

10:00-18:00

„Kaared ja kolmnurgad“.

Meisterdamistuba suurtele ja väikestele.

Teaduslinn

10:00-18:00

„Mõõdame maailma: Struve kaar 10 aastat UNESCO maailmapärandi nimekirjas“

Räägime Struve kaarest ja selle tähtsusest, näitame ja valmistame erinevaid mõõtmis- ja kaardistamisriistu.

NB! Pühapäeval on töötuba avatud kuni kella 17ni.

Teaduslinn

10:00-18:00

„Veeloomad“

Tutvu veeloomakeste maailmaga! Mikroskoobi all saad uurida Tartu linna tiikidest püütud veeloomakesi ja ise määrata, kellega on tegu.

Teaduslinn

10:00-18:00

„Maitsetaimed“

Nuusuta ja maitse maitsetaimi, mis pärit kodumaalt ja kaugetelt maadelt. Sega ise kokku meelepärane vürtsisegu.

Teaduslinn

10:00-18:00

„Kivimid ja mineraalid“

Imetle kivimite ja mineraalide värve, mustreid ja tekstuure. Millised maapõue aarded ära tunned?

Teaduslinn

10:00-18:00

„Käed külge – linnade kaardistamine satelliidipiltidelt“

Külastajad saavad Tartu Observatooriumi ja Tarkvara Tehnoloogia Arenduskeskuse ekspertide juhendamisel värsketelt Sentinel-1 radarsatelliidipiltidelt iseseisvalt hoonestatud alasid kaardistada Tartu ja maailma linnade näitel.

Teaduslinn

10:00-18:00

„ESTCube-i teadusmalevlased viivad kurssi kosmosetehnoloogiaga“

„ESTCube-i teadusmalevlased viivad kurssi kosmosetehnoloogiaga“

NB! Pühapäeval on töötuba avatud kuni kella 17ni.

Teaduslinn

10:00-18:00

„Hullu Teadlase Struve kaare orienteerumismäng Toomel“

Vahva valikvastustega viktoriinorienteerumismäng, kus saab panna proovile oma teadmised Struve kaare kohta ning osaleda hiljem auhinnaloosis. Mängu saab alustada nii toomkiriku kui tähetorni juurest.

NB! Pühapäeval kestab mäng kella 17ni.

Teaduslinn

10:00-18:00

Mängunurk

Mängunurgas tutvustab lasteaia Helika õpetaja Merike Lillo omatehtud mänge. Mängud on erineva raskusastmega, on lihtsamaid ja keerulisemaid variante. Juhendada aitab Merikese lapselaps Kertu.

Mängunurgas saate ideid, kuidas lihtsatest vahenditest ise lastele ja/või lastega koos lauamänge valmistada.
Omatehtud mäng on lapsele armas, seda ta hoiab ja eelistab sageli poest ostetud mängule.
Mängu valmistad just oma lapse iga, arengutaset, huvisid ja soove silmas pidades.
Mängu võib teha oma suva järgi, mis parasjagu pähe tuleb ja põnev tundub.
Mängule võid mõelda mitu varianti, lihtsamaid ja keerulisemaid reegleid, kui on peres näiteks erineva vanusega lapsi.
Mänguvahendeid on hea mitmeti kasutada, näiteks koostada, laiendada või lõpetada mängukaartide abil lauseid, mõelda välja aheljuttu, mängida äraarvamismängu, rühmitada sõnu, moodustada riime jne.
Omatehtud mäng on odavam kui poemäng, kasutada saab jääkmaterjale: korke, karpe, kartongi, riiet, nööpe jms

NB! Pühapäeval on mängutuba avatud kella 17ni.

Lastelinn

10:00-20:00

Hansalaat

Tartusse tulevad kokku sajad kaupmehed, kes pakuvad erinevatest materjalidest meisterdatud omapäraseid käsitöötooteid, valmistavad kohapeal maitseelamusterikkaid roogi ja tutvustavad oma käsitööoskuseid.

Hansalaada külastaja saab endale käsitsi valmistatud toodete hulgast valida midagi vajalikku, huvitavat või lihtsalt naljakat.

Kauplemine toimub Küüni tänaval, Raekoja platsil, Kaubahoovi platsil, Uueturu pargis ja Rüütli tänaval.

Hansalaat seob erinevad ajastud üheks suureks aegade, linnade ja kultuuride peoks ning paneb Tartu hansapäevad melust ja rõõmust pakatama.

Hansalaat

11:00, 12:00, 14:00, 16:00, 17:00, 18:00

Hansalodja tunnireisid

Hansalodja tunnireisid Emajõel, väljumine Sisevete Saatkonnast, pilet 5/3 eur

Siin ja seal

11:00, 13:00, 15:00

Linnaekskursioon “Ringkäik hansaaja meeleolus”

Linnaekskursioon "Ringkäik hansaaja meeleolus" kestab kuni poolteist tundi. Osalemistasu on 2 eurot. Ekskursioonide toimumisajad on nii laupäeval kui pühapäeval kell 11, kell 13 (sel kellaajal on soovijail võimalik osaleda ka inglise-, vene- või soomekeelsel tuuril) ja kell 15. Ringkäigud algavad turismiinfopunkti juurest Raekoja kõrvalt.

Siin ja seal

11:00, 13:00, 15:00, 17:00

„Planetaariumietendused“

Võimalus avastada end päise päeva ajal tähistaeva alt ning õppida tundma tähtkujusid ning nendega seotud müüte.

Teaduslinn

11:30

Avarongkäik

Festival algab hansapäevade linnu läbiva rongkäiguga, millest on oodatud osa võtma kõik tartlased ja festivalikülastajad mujalt. Rongkäik algab kl 11.30 Raualinnast, liigub mööda Emajõe äärt Jõelinna, sealt Lastelinna, Toomemäele ja Maitseelamuste linna ning kl 12 tervitab Raekoja platsil kõiki hansapäevalisi Tartu linnapea Urmas Klaas.

11:30-18:30

Viikingilaevaretked

Viikingilaevaretked igal pooltunnil. Väljumine Sisevete Saatkonnast. Pilet 5/3 eur.

Siin ja seal

12:00

Lastehommik

Kõigil Õue pisikestel sõpradel tasub oma sammud Uue Õue poole seada, sest Kudrun Vungi aitab lastel just seal karuselli meisterdada! Ilmataat lubab kostitada päikesega ning liivakastis on liiva rohkem kui kunagi varem. Sööme pannkooke moosiga, mänime mängumajas ja joonistame lõputule lõuendile, kuhu võib maalida just nii suurelt ja palju kui hing ihkab!

Siin ja seal

12:00

Amatöör-rammumeeste karikasari

Raualinnas toimub rammumeeste võitlus – Eesti Professionaalsete Rammumeeste Ühingu poolt korraldatav amatöör-rammumeeste karikasari, mille võitja saab automaatselt professionaalseks rammumeheks. Amatöörid on kõik need, kes ei võistle professionaalsete rammumeestega, aga tahavad oma jõudu ja osavust proovile panna. Finaali pääsevad kümme paremat eelvõistluse läbinud sportlast.

Raualinn

12:00, 14:00

„Mis asi on triangulatsioon ehk kuidas mõõdeti Struve kaart?”

Vaatame lähemalt, kuidas mõõdeti maastikul pikim mõõdetud meridiaankaare lõik.

Teaduslinn

12:00-15:30

Arvamuskohvik Tähetorni aias

12.00-12.30 Marco Kirm: teaduse innovatsioon ja Tartu Ülikool
12.30-13.00 Friedrich Kaasik: kuidas materjalid maailma muudavad
13.00-13.30 Ranel Sarapuu: robotid täna meie igapäevaelus ning millistesse eluvaldkondadesse võivad robotid juba lähiaegadel jõuda
13.30-14.00 Krista Fischer: kui palju mõjutavad meie tervist geenid ning kui palju keskkond
14.00-14.30 Tiiu Kullisaar: kuidas üks väike bakter Lactobacillus fermentum ME-3 on andnud tööd kümnetele teadlastele kümneteks aastateks
14.30-15.00 Margus Pedaste: haridusuuendusest Eestis
15.00-15.30 Jaak Valge: kui vabad me saame olla oma mineviku tõlgendamisel

Teaduslinn

12:00-18:00

„Sumorobotite ehitamine“

Töötuba, kus saab ise ehitada roboteid. Igal täistunnil robotite tutvustamine.

Teaduslinn

12:30, 13:30, 14:30, 15:30

„Hullu Teadlase eksperiment“

Uurime erinevaid mõõtmisvahendeid, mõõdame inimese reageerimiskiirust ja katsetame Toomemäe puude kõrguse mõõtmist silmade abil.

Teaduslinn

13:00

Hanna-Liina Võsa

Uue lastelaulude plaadi “Miki merehädas” tutvustuskontsert!
Kava Miki Merehädas on saanud alguse Piip ja Tuut Mängumajas toimunud kontserdisarjast Minu Lapsepõlve Laulud ja pakub lõbusat äratundmisrõõmu lastevanematele ja kaasalaulmislusti lastele. Laulud on pärit tuntud ETV Lasteekraani telelavastustest ning laulja enda lapsepõlvest.

Koosseis: Hanna-Liina Võsa (laul, jutustus), Marek Talts (kitarrid), Marti Tärn (akustiline bass, perkussioonid).

Balbiino Lastelava

13:00

Jana Kütt Quintet

Jana Kütt Quintet on viiest noorest koosnev Tartu päritolu džässikollektiiv, mis esitab kõige tuntumaid džässistandardeid läbi aegade. Lugusid esitatakse mõnusa hoo ja noorusliku energiaga, mis ei jäta kellegi muusikajanu rahuldamata. Õhk on täis lusti ja improvisatsioonilisi soolosid.

Koosseis: Jana Kütt (vokaal), Tobias Tammearu (saksofon), Tõnis Koppel (kontrabass), Karl Madis Pennar (kitarr), Kaarel Adamson (trummid)

Starmani Toomelava

13:00

Piret Pääri muinasjututuba

Ja taevast kukkus alla kolm õuna…

Piret on lugusid jutustanud ja sellealast tegevust eest vedanud juba üle kahekümne aasta. Tema juhtida on Rahvakultuuri Keskuse Jutukool. Hetkel loob ta aga omamoodi jutumaja Viljandimaale.

Piret teab, et inimese hing elab lugudes. Mida rohkem lugusid inimese hinges elab, seda rikkamaks saab see põhilugu – inimese elulugu.
Piret kogub lugusid nagu mesilane nektarit ja need jäävad talle külge nagu mesilinnule õietolm. Ta ühtaegu nii kogub kui tolmendab sõnu. Salapaigas Pireti enda sees valmib jutumesi, millest ta ise elab ja hingab. Seda mett jagub ka Pireti kuulajatele.

Pilet: 2 eur

Muinasjututuba toimub Tartu Mänguasjamuuseumis

Siin ja seal

13:00

Mini-rammumeeste võistlus

Tulevased jõumehed vanuses 5–11 eluaastat saavad kell 13 võistelda mini-rammumeeste võistlusel. Lastevõistlusele registreerimine kohapeal enne võistluse algust.

Raualinn

13:00

„Ekskursioon TÜ peahoone ajaloolisse auditooriumi nr 128“.

Huvilistel koguneda TÜ kunstimuuseumis. Sissepääs peahoone tagant TÜ kunstimuuseumi verandalt.

Ekskursiooni pilet on 2€.

Teaduslinn

13:00, 15:00, 19:00

Rändteater Vaba Vanker: EESTLASTE MUISTNE LUGU

Ürgirooniline pärimuskomöödia ühes vaatuses ehk lugu sellest, kuidas just siis, kui kõik tundub juba hästi minevat, peab alati midagi juhtuma.

Autor Mari Tammar / Lavastaja Rauno Kaibiainen / Kostüüm Helen Lennuk / Muusika Kristel Kutser
Laval Kadri Kalda / Maili Metssalu või Kirsti Villard / Rauno Kaibiainen või Madis Mäeorg / Kristel Kutser

Etendust mängitakse lodjal, väljumine Sisevete Saatkonnast.
Kestvus 40 minutit
Piletihind 10 eur (tasumine kohapeal sularahas)
Kohtade arv on piiratud.

Siin ja seal

13:00-19:00

Harrastajate etteasted Raelaval

Oh seda rõõmu ja lusti! Harrastajad on sel aastal tulnud esinema lausa kahele lavale. Raelaval astuvad peaasjalikult üles muusikud ning Pargilaval on ruumi tantsimiseks ja laulmiseks nii publikul kui esinejatel. Tänavuste harrastajate hulgas on erinevate põlvkondade liikmeid ning lavale tulevad 10–70-aastased esinejad, kelle muusika meelitab, tants turgutab ja naer nakatab.

Ajakava:
13 Siim Kartau ja Sulo Kiivit, karmoškal Taavi Toom
14 Folklooriklubi Maatasa
15 Siim Kartau kitarril
16 Swinging Wild Trio
17 Mart Kirotar lõõtsal
18 Tänavamuusik Bennu Ani

Raelava

13:00-19:00

Harrastajate etteasted Pargilaval

Oh seda rõõmu ja lusti! Harrastajad on sel aastal tulnud esinema lausa kahele lavale. Raelaval astuvad peaasjalikult üles muusikud ning Pargilaval on ruumi tantsimiseks ja laulmiseks nii publikul kui esinejatel. Tänavuste harrastajate hulgas on erinevate põlvkondade liikmeid ning lavale tulevad 10–70-aastased esinejad, kelle muusika meelitab, tants turgutab ja naer nakatab.

Ajakava:
13 Tantsutrupid RNstuudio ja SUURELINE
14 Karaktertantsurühm Salome
15 Tantsutrupp Flamante
16 Tantsurühmad Tantsurõõm ja Reilender
17 Folklooriklubi Maatasa
18 Mustlastantsu- ja lauluansambel Maljarka

Pargilava

14:00

Lõõtsavägilased

Ansambel Lõõtsavägilased on loodud 2013. aasta detsembrikuus ning sellesse kuuluvad kolm noort muusikut – Andres Eelmaa, Rasmus Kadaja ja Tobias Tae – ning nende juhendaja Margus Põldsepp. Kõik poisid omandavad muusikalisi oskusi Karksi-Nuia muusikakoolis. Lõõtsavägilased mängivad põhiliselt rahvalikku ja pärimusmuusikat, kuid nad ei pane kätt ette teistelegi stiilidele. Aasta jooksul on koosseis andnud juba üle 40 kontserti ning esinenud nii mõnelgi tähtsal ja suurel üritustel. Näiteks astusid nad 2014. aasta augustis ülesse Viljandi pärimusmuusika festivali rohelisel laval, septembris Lätis ja novembris Soomes. Ansambli liige Rasmus on võitnud üleriigilisel pärimusmuusika võistumängimisel Viljandis esimese koha lõõtspillide kategoorias. Lõõtsavägilastel on kutse taskus juba nii mõnelegi 2015. aasta suuremale folgifestivalile.

Koosseis: Andres Eelmaa, Rasmus Kadaja, Tobias Tae ja juhendaja Margus Põldsepp

A. Le Coqi Jõelava

14:00

Piret Pääri muinasjututuba

Ja taevast kukkus alla kolm õuna…

Piret on lugusid jutustanud ja sellealast tegevust eest vedanud juba üle kahekümne aasta. Tema juhtida on Rahvakultuuri Keskuse Jutukool. Hetkel loob ta aga omamoodi jutumaja Viljandimaale.

Piret teab, et inimese hing elab lugudes. Mida rohkem lugusid inimese hinges elab, seda rikkamaks saab see põhilugu – inimese elulugu.
Piret kogub lugusid nagu mesilane nektarit ja need jäävad talle külge nagu mesilinnule õietolm. Ta ühtaegu nii kogub kui tolmendab sõnu. Salapaigas Pireti enda sees valmib jutumesi, millest ta ise elab ja hingab. Seda mett jagub ka Pireti kuulajatele.

Pilet: 2 eur

Muinasjututuba toimub Tartu Mänguasjamuuseumis

Siin ja seal

14:00

Keskaja rahvameditsiini õpituba

Marju Kõivupuu loeng “Keskaja rahvameditsiini õpituba” Posijate telgis

Posijate telk on esoteeriline ja meelelahutuslik rahvameditsiinitelk, mida on raske mitte märgata. Selles telgis sünnivad imed ning terveks saavad ravitud ka kõige keerulisemad tervisehädad nagu puhitus ja kurvameelsus. Kahe loenguga astub ülesse Marju Kõivupuu, kes räägib keskaegsest rahvameditsiinist.

Jõelinn

14:00-18:00

Hansa Burger Master

Kvaliteetsete burgerite tegemise võistlus “Hansa Burger Master”.

Võistlustele on oodatud registreeruma kõik huvilised, professionaalsed oskused ei ole vajalikud. Registreerumine .
Enne võistlusi toimuvad ka vastavasisulised õpitoad.

Maitseelamuste linn

14:00-18:00

„Arheoloogi aarded“

Saame teada, milliseid esemeid võivad arheoloogid väljakaevamiste käigus leida ning proovime ise arheoloogi ametit.

NB! Pühapäeval saab aaretega tutvuda kuni kella 17ni.

Teaduslinn

14:00-18:00

„Vesi ja füüsika“

Tutvume erinevate füüsikaseadustega ja meisterdame iseliikuvaid veesõidukeid.

NB! Pühapäeval on töötuba avatud kuni kella 17ni.

Teaduslinn

14:00-18:00

„Rakett 69 töötuba“

Rakett 69 võistlejad ja teadustoimetus tutvustavad saates nähtud põnevaid ülesandeid ja annavad huvilistele võimaluse oma võimeid proovile panna.

Teaduslinn

14:00-18:00

„3D pliiatsiga joonistamine“

Töötuba, kus võimalik joonistada 3D pliiatsiga ning tutvuda 3D printeriga prinditud esemetega.

Teaduslinn

14:00-18:00

„Elektrit tootev trenažöör“

Tule tutvu elektrit tootva trenažöörjalgrattaga!

Teaduslinn

14:00-18:00

„Rukki teekond läbi muuseumi silmade“

Teraviljade mõistumängud Eesti Põllumajandusmuuseumiga.

Teaduslinn

14:00-18:00

„Kust trükkimine alguse sai“

Hansapäevadel toob Trükimuuseum Toomemäele Teaduslinna oma kõige vanema, ligi 200-aastase trükipressi ja puutähtede kollektsiooni. Meie telgis saab igaüks proovida kätt trükkalina ja teha täiesti tasuta postkaardi mäletuseks Juubeldavatest Hansapäevadest.

Teaduslinn

14:30

Fa-diees

Tartu Laulustuudio Fa-Diees on välja kasvanud Tartu konservitehase muusikaringist, mis alustas tegevust 1984. aastal. Alates 1992. aastast tegutsetakse laulustuudiona, mis on aastaid arendanud Tartus laste soololaulu ja korraldanud lauluvõistlusi. Järjepidevalt tegeleb Fa-Diees ka uute lastelaulude salvestamise, kirjastamise ja esitlemisega. Laululapsed on salvestanud mitmeid lastelaulude plaate. Samuti oleme välja andnud laulumängude ja uute lastelaulude noote. Stuudio töös osaleb 130 last vanuses 3–19 aastat. Kogu tegevusaja jooksul on Fa-Dieesi laululapsed edukalt osalenud kõigil üleriigilistel konkurssidel.

Balbiino Lastelava

14:30

„Hullu Teadlase eksperiment“

Uurime erinevaid mõõtmisvahendeid, mõõdame inimese reageerimiskiirust ja katsetame Toomemäe puude kõrguse mõõtmist silmade abil.

Teaduslinn

15:30

Duo Malva & Kirsipu

Akordion koos laulu ja kehapillirütmiga kõlab juba nagu ansambel. Kui sinna lisada veel kaasakiskuvalt gruuviv rütmimootor, siis annab kooslus juba väiksemat sorti orkestri mõõdu välja!
Kaks meest Viljandist mürgeldavad hea meelega pillidega, kuid ei põlga ära ka põhjamaiselt rahulikumat helikeelt. Regilaulud, torupillilood ja uuem folkmuusika – olgu lugu missugune, otsivad nad oma muusikas lihtsust, kuid isikupära, minimalismi, kuid võimsust. Tantsuline ja mõtlik, omaloominguline ja pärimuslik!

Koosseis: Kulno Malva (akordion, laul, torupill, kehapill) ja Tõnis Kirsipu (perkussioon, kehapill)

Starmani Toomelava

16:00

Keskaja meditsiini õpituba

Marju Kõivupuu loeng “Keskaja rahvameditsiini õpituba” Posijate telgis

Posijate telk on esoteeriline ja meelelahutuslik rahvameditsiinitelk, mida on raske mitte märgata. Selles telgis sünnivad imed ning terveks saavad ravitud ka kõige keerulisemad tervisehädad nagu puhitus ja kurvameelsus. Kahe loenguga astub ülesse Marju Kõivupuu, kes räägib keskaegsest rahvameditsiinist.

Jõelinn

16:00, 18:00

Lõõtsapoisid Moostest

Mooste Rahvamuusikakooli lõõtsaõpilased – 7-aastane Uku Zolgo ja 14-aastane Juhan-Villem Kaivo – alustasid õpinguid 2,5 aastat tagasi. Hansapäevadel on noortel lõõtsapoistele, keda juhendab Toomas Ojasaar, esimene suurem ülesastumine.

Koosseis: Uku Zolgo, Juhan-Villem Kaivo

Balbiino Lastelava

17:00

Innersound

Muusikaline segu dream-popist, soulist ja psühhedeelsete mõjutustega džässist, tekitab kuulajate ümber eraldi maailma, mis nõretab energiast ja lummab koheselt. Bänd alustas vokalisti Elina Hokkaneni sahtli põhja kogunenud ideedest ja sellest muusikast, mis tiksus tema sees ning ootas ellu äratamist. Loodud jõuline lüürika koos maitseka harmooniaga sai endale nimeks Innersound.

Koosseis: Elina Hokkanen (vokaal), Johannes Laas (kitarr), Karl Tammaru (bass), Jan Kulbin (trummid)

A. Le Coqi Jõelava

17:00

Fa-Diees

Tartu Laulustuudio Fa-Diees on välja kasvanud Tartu konservitehase muusikaringist, mis alustas tegevust 1984. aastal. Alates 1992. aastast tegutsetakse laulustuudiona, mis on aastaid arendanud Tartus laste soololaulu ja korraldanud lauluvõistlusi. Järjepidevalt tegeleb Fa-Diees ka uute lastelaulude salvestamise, kirjastamise ja esitlemisega. Laululapsed on salvestanud mitmeid lastelaulude plaate. Samuti oleme välja andnud laulumängude ja uute lastelaulude noote. Stuudio töös osaleb 130 last vanuses 3–19 aastat. Kogu tegevusaja jooksul on Fa-Dieesi laululapsed edukalt osalenud kõigil üleriigilistel konkurssidel.

Balbiino Lastelava

18:00

Weekend Guitar Trio ja Eesti Draamateatri näitlejad

Üle 20 aasta tegutsenud Weekend Guitar Trio kitarrisõbrale tutvustamist ei vaja. 1993. aastast koos mängiv „nädalalõpu kitarritrio“ on oma stiililt kordumatu – ühtaegu tuttav ja samas omapärane. Nende muusikas kohtuvad komponeeritud teosed ja vabalt improviseeritud palad, põimuvad džäss-, etno-, rock- ja nüüdismuusika, just selle minimalistlikum pool. Robert Jürjendal, Tõnis Leemets ja Mart Soo loovad kitarride ja elektroonikaga rikkaliku kõlamaailma, mis pakub alati üllatusi. Kõik kolm muusikut on lõpetanud Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli ja igaühel neist on rohkesti erinevaid loomingulisi tegemisi. Trio on muusikute kohtumispaik, kus loomingulised ideed põimuvad, tõusevad uuele tasandile ja saavad väljundi kontsertide ning stuudiosalvestiste näol. Weekend Guitar Trio on välja andnud seitse omanimelist heliplaati, esinenud paljudel festivalidel ja kontsertidel nii Eestis kui välismaal. Trio on teinud koostööd Gregoriaani laulu ansambliga Vox Clamantis, mille tulemusena ilmus ühine album „Stella Matutina“, loonud elektroakustilisi helimustreid koos tunnustatud vabaimprovisaatorite ja etnomuusikutega.
Mõned aastad tagasi tekkis näitlejal ja Sõru jazzi korraldajal Guido Kanguril idee viia Weekend Guitar Trio kokku Eesti Draamateatri kitarrimängu harrastavate näitlejatega, kes süttisid ideest kohe.
Mait Malmsten, Märt Avandi, Raimo Pass ja Indrek Kruusimaa asusid proffide juhendamisel oma kitarrimänguoskusi lihvima ning õige pea esinetigi juba ühtse kollektiivina. Seni on antud kümmekond meeleolukat kontserti, mis on tulvil põnevust ja energiat ning mille publik alati rõõmuga vastu võtab.
Muhe kooslus kogenud muusikutest ja õpipoistest ei saagi pakkuda midagi muud kui ettearvamatu ja värske kogemuse.
Tegemist on ju suurepäraste näitlejatega, kes igas olukorras hakkama saavad. Džässis väga oluline improvisatsioon on näitlejatelegi tuttav ning pakub sõna otseses mõttes mängulusti.
Juhtugu laval, mis juhtub, kõik mängitakse välja!
Weekend Guitar Trio koosseis: Robert Jürjendal, Tõnis Leemets ja Mart Soo
Draamateatri kitarristide koosseis: Mait Malmsten, Märt Avandi, Raimo Pass ja Indrek Kruusimaa

Starmani Toomelava

20:00

Lenna unplugged

Lenna Unplugged on kammerlik koosseis, mis esitab oma lugusid veidi hillitsetumal toonil. Karuse elektrikitarri asemel paitatakse malbe akustilise kitarri keeli ning süntesaatorite tulevärki asendab Lenna ja Maarja hääli saatev sume elektriorel. Suurepärane viis luua endale ühe armsa ja lihtsa sountrack’iga imeline suveõhtu.

Koosseis: Lenna Kuurmaa (laul), Maarja Aarma (taustalaul), Madis Muul (klahvpillid), Pent Järve (kitarr)

A. Le Coqi Jõelava

21:00

Klaaspärlimäng: DJ Nrike ja Sümfo-reiv Kaera-Jaaniga

“Sümfo-reiv Kaera-Jaaniga” ei mahuks on stiili poolest ehk Klaaspärlimängu klassikalisse põhikavasse, ent koostöös Hansapäevadega asetleidvasse pool-meelelahutuslikku programmi küll. Kuuba päritolu DJ Nrike on rahvusvaheliselt enam tuntud ehk latiino muusika vallas ning oma kõrged DJ-diplomid on ta Stockholmis omandanud eelkõige mixing’u ja scratching’u eest. Kuid Klaaspärlimängul pistab ta rinda hoopiski klassikute-sümfonistidega, küllap ei puudu siit Beethoven ja Ravel, võib-olla leitakse ühine keel ka Tubina ja Pärdiga. Kes soovib, lihtsalt kuulab ja naudib muusikat, kes aga soovib, saab tanstida Kaera-Jaani. Ja mitte ainult!

Starmani Toomelava

21:00

Caladan

Kosmiline duo planeedilt Caladan pakub mõnusat äraolemist atmosfäärilise chillout-, lounge- ning house-muusika radadel. Külmaks ei jää siin tähesüsteemis keegi. Kõlavad muhedad klahvisoolod ja sulnis vokaal. Caladan on segu terves universumis leiduvast tähetolmust, mis ajapikku moodustab planeete, ja heidab oma pehmete meloodiatega valgust ka senini tundmatutesse paikadesse.


Koosseis: Tuudur Tamme (klahvpillid), Laura Paju (vokaal)

Siin ja seal

21:30

Hansalodja muusikaretk: Laulvad lodjamadrused

Üles astuvad Toomas Oks (eesti lõõts, laul) ja Karl Kobin (viiul, laul). Kõlavad tuntud meremehelaulud, kaunid serenaadid ning kõigile teada rahvalikud lood. Kes soovib, võib laulda kaasa, keerutada jalga või lüüa takti. Nõnda lõbusalt seilab lodi mööda emajõge!

Pilet 12/8 EUR

Väljumine Sisevete Saatkonnast.

Siin ja seal

22:00

Tantsuõhtu: Kristjan Priks ja Toomas Valk

Toomas ja Kristjan ühendasid muusikalised mõtted 2007. aastal Setomaal trios Klapp. Nende repertuaari kuulub instrumentaalne pärimuslik tantsumuusika nii Setomaalt kui mujalt Eestist. Karmoška, tamburiin ja kitarr hoolitsevad selle õhtu tantsurütmide ja hea hoo eest.

Toomas Valk on mänginud ansamblites Vägilased, VIIS ja Krää. Teda on viiel korral tunnistatud Setomaa parimaks lõõtsamängijaks. Kristjan Priks on loonud mitmeid ansambleid, näiteks Vägilased ja Zetod. Samuti on ta mänginud koosseisudes Wirbel, Virre, Vinland ja Dagö.

A. Le Coqi Jõelava

23:59

Starmani öökino: Vehkleja

Režissöör: Klaus Härö
Osades: Märt Avandi, Ursula Ratasepp, Hendrik Toompere, Jaak Prints, Kirill Käro, Lembit Ulfsak jt
Subtiitrid: vene

1952. aastal saabub Haapsallu meistersportlane Endel ja asub tööle kohaliku kooli kehalise kasvatuse õpetajana. Õpilastega kontakti saavutamine on introvertsele mehele esiotsa raske. Lisaks on sõjajärgsete katkiste perekondade lapsed tema jaoks harjumatud kaaslased.
Hoolimata kooli direktori vastuseisust õnnestub Endlil saada luba hakata lastele vehklemist õpetama. Pikapeale saab vehklemisest eneseväljendamise vahend lastele ja nende õpetajale, vastastikune teekond, mille käigus kosuvad ning tervenevad mõlemad osapooled.
Lüüasaanud koolidirektor hakkab Endli minevikus sorima, et selgitada välja miks ikkagi on Nõukogude Liidu meistersportlane väikelinna tulnud.
“Vehkleja” põhineb osaliselt Eesti sportlase ja treeneri Endel Nelise (1925-1993) elulool

Pikkus: 90 min

Starmani Toomelava

10:00-14:00

“Aju ja mälu”

Uurime, kui suur on inimese mälumaht ja treenime oma aju.

Toimumispaik Tartu Ülikooli muuseumi juures.

Teaduslinn

10:00-14:00

“DNA eraldamine”

Uurime, millest koosneb DNA ja proovime oma suust DNA-d eraldada.

Kohtume Tartu Ülikooli muuseumi juures

Teaduslinn

10:00-14:00

„Rukki teekond läbi muuseumi silmade“

Teraviljade mõistumängud Eesti Põllumajandusmuuseumiga.

Teaduslinn

10:00-14:00

„Kust trükkimine alguse sai“

Hansapäevadel toob Trükimuuseum Toomemäele Teaduslinna oma kõige vanema, ligi 200-aastase trükipressi ja puutähtede kollektsiooni. Meie telgis saab igaüks proovida kätt trükkalina ja teha täiesti tasuta postkaardi mäletuseks Juubeldavatest Hansapäevadest.

Teaduslinn

10:00-16:00

Pottsepade, korstnapühkijate ja päästjate ala

Pottsepade, korstnapühkijate ja päästjate väljapanek paikneb taksopargis Kaarsilla juures ning keskendub järgmistele teemadele:
Kust leida pädevat pottseppa? Mida peaks teadma pottsepatööd tellides? Kui tihti tuleb kutsuda korstnapühkija? Kus saab ametit õppida? Milline ahi on hea? Miks üldse puuküte tänapäeval aktuaalne on? Millal helistada 112? Mida teevad vabatahtlikud päästjad kogukonnas?

Meisterdame koos korstnapühkijatega õnnenööpe ja katsetame pottseppadega koos potitööd ning uurime päästjatelt, kuidas vanasti tuld kustutati. Kohale tuuakse ka ajaloolised eksponaadid.

Tartu korstnapühkijad on ametis olnud juba 325 aastat ning kauemgi veel on linnas kütteseadmeid ja korstnaid ehitatud. Nii vanal ajal kui ka tänapäeval saavad paljud tulekahjud alguse hooldamata või valesti kasutatud kütteseadmetest. Seega on pottsepad ja korstnapühkijad tublid abilised päästjatele tulekahjude ennetamises.

Pädevad meistrid peavad suutma ühtviisi nii restaureerida-remontida vanu kütteseadmeid kui paigaldada moodsaid pelletikaminaid; puhastada nii pükskorstnaid kui ka metallmooduleid; andma hinnanguid nii küttesüsteemi toimivuse kui tuleohutuse kohta. Ning loomulikult aitama kliendil leida sobiliku lahenduse, sest võimalusi tänapäevaste kütteseadmete ehitamiseks on palju. Kuid ka vanas kestas peab tuksuma kaasaegsetele nõuetele vastav kolle.

MTÜ Eesti Pottsepad oodtab kõiki tutvuma meistrite ametiga.

Siin ja seal

10:00-17:00

Loomade ala

Milline on lamba vill? Kuidas kana muneb? Kuidas kitsemamma toidab kitselast ja kuidas kits oma selga sügab? Nendele ja veel tuhandetele küsimusele loomadest saab kindlasti vastuse Ranna Rantšo koduloomaaeda külastades!

Ranna Rantšo koduloomade park toob koduloomad lastele tutvumiseks, paitamiseks ja nendega tegelemiseks otse hansapäevade keskele. Erinevate loomaliikide kooslus ja sõbralikkus ühes aedikus hämmastab paljusid. Veel enam, et kõik need loomad on sõbralikud ka kõigi inimeste ja laste suhtes, kes neid paitavad ja lihtsalt silma vaatavad.

Meie Ranna Rantšo loomaparki esindavad kodukitsed, kameruni kitsed, lambad, kihnu lambad, šoti vasikas, ponid, jänesed, minisead, metssearistandid, villasead, haned, pardid, kanad, kalkunid ja kindlasti on suveks neid üllatusloomi veel.

Lapsed laseme aeda sisse nende loomadega tutvuma, paitama, söötma, tegelema 1 euro eest. Aia ääres saab loomade tegevust niisama kaeda. Kaasa tulevad ka ratsahobused ja ponid.

Siin ja seal

10:00-17:00

Vibulaskmine

Tartu Vibuklubi kutsub Teid Tartu hansapäevadel ühes pere, sõprade või töökaaslastega vibu laskma! Vibulaskmine on põnev harrastus, mis sobib pea kõikidele, sõltumata vanusest, soost või füüsilisest vormist. Selle harrastusega võivad algust teha nii koolieelikud kui ka vanemas eas inimesed. Ei ole tähtis kas olete mees või naine, heas sportlikus vormis või ei ole juba ammu trenni jõudnud. Vibulaskmine tekitab alati hasarti ja elevust.

Hansapäevadel on võimalus proovida traditsioonilise vibu e pikkvibu (long bow) laskmist. Need, kes esimest korda vibu kätte võtavad, saavad proovida märkilaskmist. Märkilaskmisel lastakse kindlalt kauguselt 2 x 5 noolt. Need, kes on julgemad ning tahavad kogeda võistlushasarti, saavad ennast proovile panna võistlusrajal. Võistlusrajal lastakse aja peale erinevaid märke. Võidab see, kes täpsemalt lastes ja kiiremini liikudes raja läbib. Tublimatele on välja pandud auhinnad!

Tule pane end proovile ja lase vibu Tartu hansapäevadel!

Siin ja seal

10:00-17:00

Omanäoline EraHuvikool

Omanäolises EraHuvikooli töökojas saab meisterdada ise kahte erinevat lauamängu (domino ja kalapüük), nagu igaüks seda parajasti oskab ja soovib. Väikestel käsitööhuvilistel on võimalik õmmelda endale näpu- või käpiknukke, millega teatrietendusi lavastada. Töökoja eesmärgiks on olla omanäoline ja teistest erineda – igaüks teeb asju isemoodi ja see muudabki meid erilisteks ning omanäolisteks. Üheskoos rõõmsalt tegutsedes loome värvilisema ja põnevama maailma!

Osalustasu 1 eur, eelregistreerimine kohapeal!

Lastelinn

10:00-17:00

Anne Noortekeskus

Anne Noortekeskuse töökojas saab õpilasmaleva noorte juhendamisel meisterdada omanimelisi nahast käepaelu ning ennast proovile panna osavus- ja nuputamismängudes.

Lastelinn

10:00-17:00

Kandlemäng ja meisterdamine

Suvistel hansapäevadel esitame nii noortele kui täiskasvanutele väljakutse leida üks pooltund ning proovida, kas selle ajaga jõuab endale meisterdada maailma kõige loogilisema ja lihtsama muusikariista, et seda hiljem ka mängima õppida.

Pilli valmistamine käib kergesti, sest lihtne korpus (kõlakast) on eelnevalt juba valmis tehtud. Ole aga osav ja löö virblid sisse ning pane keeled ka peale!
Kes kõlakastiga katsetada ei julge võib seda teha ka kandlekujulise puulauaga. Kõik vajalikud materjalid on olemas, kaasas peab võtma ainult osavad käed ja rõõmsa meele.

Kes meisterdamist pelgab, see võib valmis pille uurida, häälestada, mängida, samuti küsida ja õppida. Pille on kaasas nii 6- kui 7-keelseid, pillid on D-duuris. Kui huvilisi on vähe siis võib õpituba kesta kuni pool tundi. Kui neid on palju siis saab 15 minutiga hakkama. Juhendab vabakutseline pillimeister Toivo Tähemaa Tallinnast.

Lastelinn

10:00-17:00

Lugemiskoerad

Tartu lugemiskoerad on tore väike seltskond, kes aitab lastel leida tee raamatute maailma. Meie koerad mõjuvad julgustavalt ja vabastavalt, igaüks saab nendega olla just tema ise ja lugeda vastavalt oma võimetele. Tule ja naudi koerte maagilist seltskonda.

Kohapeal on valik raamatuid, kuid lapsed võivad tulla ka oma raamatutega.
Lugemiskoerad kuuluvad ka Eesti Abi-ja Teraapiakoerte Ühingusse.

Lastelinn

10:00-17:00

Judomängud

Hei, kõik spordi- ja mänguhuvilised lapsed! Olete oodatud Lastelinna judomänge mängima. Seal saate arendada erinevaid oskusi, õppida uusi huvitavaid trikke ja mängida koos teiste lastega põnevaid mänge. Juhendajaks on kolmekordne Eesti meister judos ja praegu ise treenerina töötav Jaan Angerjärv.

Tulge kindlasti, sest isegi Lotte harrastas Judot!

Lastelinn

10:00-17:00

Saun

"Kütame korraliku sauna!" on lause, mis rõõmustab vist enamikke eestlasi. Sel aastal on Saun lausa kesklinna kohale toodud, et hing, mis ihkab sauna, saaks sauna! Võimalik on kuulda saunafolkloorist ning mängida iidseid jõukatsumismänge. Saab proovida mitmeid käsitööriistu ja koorida palki. Kirvega tahumine ja kahemehesaagki ei jää katsetamata. Haarake kaasa rätik ning võtame ühe korraliku sauna!

Jõelinn

10:00-17:00

Posijate telk

Posijate telk on esoteeriline ja meelelahutuslik rahvameditsiinitelk, mida on raske mitte märgata. Selles telgis sünnivad imed ning terveks saavad ravitud ka kõige keerulisemad tervisehädad nagu puhitus ja kurvameelsus. Kahe loenguga astub ülesse Marju Kõivupuu, kes räägib keskaegsest rahvameditsiinist.

Marju Kõivupuu loengud Posijate telgis
L, 11. juuli kell 14.00 ja 16.00 “Keskaja rahvameditsiini õpituba”

Jõelinn

10:00-17:00

Maailmatänav

Maailmatänav toob hansapäevade raames Lossi tänavale üle 16 erineva riigi. Tule tutvu eksootiliste ja põnevate kultuuridega!

Siin ja seal

10:00-17:00

MoNo buss – noortekeskus ratastel

MTÜ Noored Toredate Mõtetega MoNo buss on rännanud ajas tagasi hansalinna, et teha noorte elu põnevaks pakkudes erinevaid arendavaid tegevusi. Püüa oma „Põrsas kotis“ täpsusviskes, reisi õnnemärki valmistades põnevasse ruunimaailma või joonista nagu vanasti ehk värvipliiatsitega. Kel sellest veel väheks jääb, saab oma võimed panna proovile hansaaegses nutitelefoni fotojahis ning visata palli liikuvasse korvi, mis pole üldse nii lihtne kui esmapilgul tunduda võib.
 
MTÜ Noored Toredate Mõtetega tegeleb noorsootööga. Meie oluliseks panuseks on
noortealgatuste toetamine, erinevate noorteprojektide kirjutamine ja elluviimine ning huvitegevuse korraldamine. Tule meie juurde ja vii oma unistused teoks!

Lastelinn

10:00-17:00

„Leiutisi ja uuringuid Eesti teaduses: marsimaja ja tehislihased“

TÜ teadlased tutvustavad marsimaja projekti ja tehislihaste loomisega seonduvat.

Teaduslinn

10:00-17:00

„Tutvu Eesti põhiliste maavaradega“

Maavarade äratundmise mäng.

Teaduslinn

10:00-17:00

Vaata kivi sisse“

Kivimite äratundmine ja õhikute ning käsipalade omavahel kokkuviimine.

Teaduslinn

10:00-17:00

„Meisterda ja otsi endale fossiil“

Suurest põlevkivi kamakast fossiilide otsimine ning savist fossiilide meisterdamine.

Teaduslinn

10:00-18:00

Hansalaat

Tartusse tulevad kokku sajad kaupmehed, kes pakuvad erinevatest materjalidest meisterdatud omapäraseid käsitöötooteid, valmistavad kohapeal maitseelamusterikkaid roogi ja tutvustavad oma käsitööoskuseid.

Hansalaada külastaja saab endale käsitsi valmistatud toodete hulgast valida midagi vajalikku, huvitavat või lihtsalt naljakat.

Kauplemine toimub Küüni tänaval, Raekoja platsil, Kaubahoovi platsil, Uueturu pargis ja Rüütli tänaval.

Hansalaat seob erinevad ajastud üheks suureks aegade, linnade ja kultuuride peoks ning paneb Tartu hansapäevad melust ja rõõmust pakatama.

Hansalaat

10:00-18:00

„Eesti geoloogia droonilennult“.

Toredate droonivideode demonstreerimine, drooni näitamine, geoloogide teadustööde ja ekspeditsioonide pildid.

NB! Pühapäeval toimub droonide näitamine ajavahemikus 10:00-17:00

Teaduslinn

10:00-18:00

„Mis asi on Toomemägi, kuidas tekkis Kassitoome ning miks on kunstimuuseum viltu?“

Plakatite, skeemide, piltide ja kivimite abil Tartu linna geoloogia seletamine.

NB! Pühapäeval toimub tutvustus ajavahemikus 10:00-17:00

Teaduslinn

10:00-18:00

„Mõõdame maailma: Struve kaar 10 aastat UNESCO maailmapärandi nimekirjas“

Räägime Struve kaarest ja selle tähtsusest, näitame ja valmistame erinevaid mõõtmis- ja kaardistamisriistu.

NB! Pühapäeval on töötuba avatud kuni kella 17ni.

Teaduslinn

10:00-18:00

„ESTCube-i teadusmalevlased viivad kurssi kosmosetehnoloogiaga“

„ESTCube-i teadusmalevlased viivad kurssi kosmosetehnoloogiaga“

NB! Pühapäeval on töötuba avatud kuni kella 17ni.

Teaduslinn

10:00-18:00

„Hullu Teadlase Struve kaare orienteerumismäng Toomel“

Vahva valikvastustega viktoriinorienteerumismäng, kus saab panna proovile oma teadmised Struve kaare kohta ning osaleda hiljem auhinnaloosis. Mängu saab alustada nii toomkiriku kui tähetorni juurest.

NB! Pühapäeval kestab mäng kella 17ni.

Teaduslinn

10:00-18:00

Mängunurk

Mängunurgas tutvustab lasteaia Helika õpetaja Merike Lillo omatehtud mänge. Mängud on erineva raskusastmega, on lihtsamaid ja keerulisemaid variante. Juhendada aitab Merikese lapselaps Kertu.

Mängunurgas saate ideid, kuidas lihtsatest vahenditest ise lastele ja/või lastega koos lauamänge valmistada.
Omatehtud mäng on lapsele armas, seda ta hoiab ja eelistab sageli poest ostetud mängule.
Mängu valmistad just oma lapse iga, arengutaset, huvisid ja soove silmas pidades.
Mängu võib teha oma suva järgi, mis parasjagu pähe tuleb ja põnev tundub.
Mängule võid mõelda mitu varianti, lihtsamaid ja keerulisemaid reegleid, kui on peres näiteks erineva vanusega lapsi.
Mänguvahendeid on hea mitmeti kasutada, näiteks koostada, laiendada või lõpetada mängukaartide abil lauseid, mõelda välja aheljuttu, mängida äraarvamismängu, rühmitada sõnu, moodustada riime jne.
Omatehtud mäng on odavam kui poemäng, kasutada saab jääkmaterjale: korke, karpe, kartongi, riiet, nööpe jms

NB! Pühapäeval on mängutuba avatud kella 17ni.

Lastelinn

10:00:14:00

„3D pliiatsiga joonistamine“

Töötuba, kus võimalik joonistada 3D pliiatsiga ning tutvuda 3D printeriga prinditud esemetega.

Teaduslinn

11:00, 12:00, 14:00, 16:00, 17:00, 18:00

Hansalodja tunnireisid

Hansalodja tunnireisid Emajõel, väljumine Sisevete Saatkonnast, pilet 5/3 eur

Siin ja seal

11:00, 13:00, 15:00

Linnaekskursioon “Ringkäik hansaaja meeleolus”

Linnaekskursioon "Ringkäik hansaaja meeleolus" kestab kuni poolteist tundi. Osalemistasu on 2 eurot. Ekskursioonide toimumisajad on nii laupäeval kui pühapäeval kell 11, kell 13 (sel kellaajal on soovijail võimalik osaleda ka inglise-, vene- või soomekeelsel tuuril) ja kell 15. Ringkäigud algavad turismiinfopunkti juurest Raekoja kõrvalt.

Siin ja seal

11:00, 13:00, 15:00

„Planetaariumietendused“

Võimalus avastada end päise päeva ajal tähistaeva alt ning õppida tundma tähtkujusid ning nendega seotud müüte.

Teaduslinn

11:00-18:00

Harrastajate etteasted Raelaval

Oh seda rõõmu ja lusti! Harrastajad on sel aastal tulnud esinema lausa kahele lavale. Raelaval astuvad peaasjalikult üles muusikud ning Pargilaval on ruumi tantsimiseks ja laulmiseks nii publikul kui esinejatel. Tänavuste harrastajate hulgas on erinevate põlvkondade liikmeid ning lavale tulevad 10–70-aastased esinejad, kelle muusika meelitab, tants turgutab ja naer nakatab.

Ajakava:
11 Folklooriansambel Singelus
12 Lauluansambel Mis Sest
13 Noorteansambel Aroonia
14 Kanneldajad
15 Mart Kirotar lõõtsal
16 Tänavamuusik Liisa Tulvik
17 Torulüroeepika

Raelava

11:00-18:00

Harrastajate etteasted Pargilaval

Oh seda rõõmu ja lusti! Harrastajad on sel aastal tulnud esinema lausa kahele lavale. Raelaval astuvad peaasjalikult üles muusikud ning Pargilaval on ruumi tantsimiseks ja laulmiseks nii publikul kui esinejatel. Tänavuste harrastajate hulgas on erinevate põlvkondade liikmeid ning lavale tulevad 10–70-aastased esinejad, kelle muusika meelitab, tants turgutab ja naer nakatab.

Ajakava:
11 Tantsutrupp Fakesnake
12 Mustlastantsu- ja lauluansambel Maljarka
13 CATENA ja õpilasansambel EL GRILLO
14 Regilauluansambel Sinimaniseele
15 Tantsutrupp Fakesnake
16 CATENA ja õpilasansambel EL GRILLO
17 Tuleteater Zerkala

Pargilava

11:30-18:30

Viikingilaevaretked

Viikingilaevaretked igal pooltunnil. Väljumine Sisevete Saatkonnast. Pilet 5/3 eur.

Siin ja seal

12:00

Torulüroeepika

Kolm torupillitaltsutajat toovad lavale muusikat nii möödunud põlvede meistritelt kui isiklikest sahtlitest. Kui vanasti tantsiti pulmas ja kõrtsis enamasti ühe torupilli järgi, siis meil on neid kolm – selleks, et eesti torupilli kõla kolmemõõtmeliselt nautida. Torulüroeepika mängib ja häälestab koos pille alates 2013. aastast.

Koosseis: Karolin Übner, Hanna Valk, Kaisa Kuslapuu

A. Le Coqi Jõelava

12:00

Märten Männiste ja perebänd

Männiste perebänd tegutseb aastast 2007 ja esineb menukalt üritustel ning kontserdilavadel üle Eesti. Ansambli noorim solist on 13-aastane Märten, kes õpib Tallinna Muusikakeskkoolis klassikalist kitarri. Märten on ETV lauluvõistluse Laulukarussell 2015 vanema vanusegrupi ja Grand Prix võitja. Perebändis laulab ja mängib viiulit veel Märteni õde Merit, kes lõpetas sellel kevadel Tallinna Muusikakeskkooli klassikalise laulmise ja koorijuhtimise eriala ning jätkab õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Teda võib näha Pipi rollis Estonia muusikalis “Pipi Pikksukk”. Noori muusikuid saadab kitarril pereisa Kaupo, kes lööb ka ise laulu lahti. Osaletud on mitmetes telesaadetes, näiteks “Laulupealinn” ja “Perepidu”. Männiste perebändi etteasted sobivad igas vanuses publikule.

Koosseis: Märten Männiste, Merit Männiste, Kaupo Männiste

Balbiino Lastelava

12:00

Piret Pääri töötuba väikelapse vanematele

Töötoas jagab Piret nõuandeid, missuguseid lugusid lugeda, jutustada ja mängida väikelapsele.

Pilet: 2 eur

Töötuba toimub Tartu Mänguasjamuuseumis

Siin ja seal

12:00

Lastehommik

Lastehommik Marite juhatusel, mis kannab tinglikku pealkirja "Elevandijaht!". Eesti on teada-tuntud soe riik ja vanasti Hansalinnades olid kindlasti ka elevandid ringi jooksmas. Alustuseks saavad väikesed printsid ja printsessid meisterdada kroone. Seejärel aga toimub Uues Õues väiksemat sorti elevandijaht.

Siin ja seal

12:00, 14:00

„Mis asi on triangulatsioon ehk kuidas mõõdeti Struve kaart?”

Vaatame lähemalt, kuidas mõõdeti maastikul pikim mõõdetud meridiaankaare lõik.

Teaduslinn

12:00-16:00

Hansa Worst Master

Käsitöö grillvorstide tegemise võistlus “Hansa Worst Master”

Võistlustele on oodatud registreeruma kõik huvilised, professionaalsed oskused ei ole vajalikud. Registreerumine .
Enne võistlusi toimuvad ka vastavasisulised õpitoad.

Maitseelamuste linn

12:00-18:00

„Sumorobotite ehitamine“

Töötuba, kus saab ise ehitada roboteid. Igal täistunnil robotite tutvustamine.

Teaduslinn

12:30, 13:30, 14:30, 15:30

„Hullu Teadlase eksperiment“

Uurime erinevaid mõõtmisvahendeid, mõõdame inimese reageerimiskiirust ja katsetame Toomemäe puude kõrguse mõõtmist silmade abil.

Teaduslinn

12:30, 13:30, 15:30

„Hullu Teadlase eksperiment“

Uurime erinevaid mõõtmisvahendeid, mõõdame inimese reageerimiskiirust ja katsetame Toomemäe puude kõrguse mõõtmist silmade abil.

Teaduslinn

13:00

Piret Pääri muinasjututuba

Ja taevast kukkus alla kolm õuna…

Piret on lugusid jutustanud ja sellealast tegevust eest vedanud juba üle kahekümne aasta. Tema juhtida on Rahvakultuuri Keskuse Jutukool. Hetkel loob ta aga omamoodi jutumaja Viljandimaale.

Piret teab, et inimese hing elab lugudes. Mida rohkem lugusid inimese hinges elab, seda rikkamaks saab see põhilugu – inimese elulugu.
Piret kogub lugusid nagu mesilane nektarit ja need jäävad talle külge nagu mesilinnule õietolm. Ta ühtaegu nii kogub kui tolmendab sõnu. Salapaigas Pireti enda sees valmib jutumesi, millest ta ise elab ja hingab. Seda mett jagub ka Pireti kuulajatele.

Pilet: 2 eur

Muinasjututuba toimub Tartu Mänguasjamuuseumis

Siin ja seal

13:00, 15:00, 17:00

Setoline laevasõit

Pooleteist tunni pikkuseks sõiduks võtame suuna allavoolu. Möödume Tartu sadamatest – Soola tänava paadisadamast, Jõe paadisadamast, Karlova sadamast, Rebase paadisadamast, endisest Tartu sadamast Ropkas, kus veel seisavad mõned laevad. Edasi paistab jõelt Tartu vangla. Möödume uuest sillast ja suundume Kabina karjääri poole. Põikame sügava selge veega Kabina karjääri, keerame seal ümber ning suundume tagasi Tartu poole. Alustame ja lõpetame Atlantise kail.

Hinnad: Täiskasvanu 7 eur, Üliõpilane/pensionär 6 eur, laps kuni 12 a. 5 eur, perepilet 17 eur

Siin ja seal

13:30

Lasteansambel Taevastiib

Tartu lasteansamblilt kõlavad lihtsad seaded nii Eesti kui ka teiste maade rahvamuusikaviisidele. Kuigi ansamblile sai nimi pandud helesinise õnneliblika järgi on taevastiiblased ise kõike muud kui õrnad tiivalised. Pigem on asjalood vastupidi – kus Taevastiib on kohal, seal ikka midagi juhtub ja toimub. Kuidas teisit, kui koos on 14 elurõõmsat hinge ja seltskonna keskmiseks vanuseks on 11–13 aastat!

Koosseis: Marko Roosiväli (kitarr), Viktoria Vesso (plokkflööt), Anzelika Jermolaeva (plokkflööt), Tuule Pihlap (karmoška), Oskar Piik (viiul), Signe Ahas (viiul), Ants Ilmar Simm (kitarr), Trevor Õun (trumm), Kermo Kivioja (trumm), Pille Randlane (kellamäng), Maria Grinjuk (väikekannel), Kadri Pikkur (väikekannel), Virginia Vesso (väikekannel), Robert Petrov (kitarr)

Balbiino Lastelava

13:30

Laura Junson & The Jeth

Laura Junson & The Jeth’i näol on tegemist juba mõnda aega tegutsenud kollektiiviga, mis sai ühise nimetaja alles 2014. aasta suve lõpus, kui alustati esimese kauamängiva salvestamist. Muusika, mida LJ & The Jeth viljeleb, on algselt pärit Laura Junsoni ja Erko Niidu sulest, ent omistab oma lõplikult tervikliku kõlapildi suuresti läbi teiste bändiliikmete loomingulise sõela. See sõel on läbi lasknud nii eesti- kui inglisekeelset muusikat, samuti erinevaid stiile, mis varieeruvad indie-popist, kantri, džässi ja rockni.

Koosseis: Laura Junson (vokaal, kitarr), Erko Niit (kitarrid, vokaal), Heikko-Joseph Remmel (kontrabass, vokaal), Joel-Rasmus Remmel (klahvpillid, vokaal), Hans Kurvits (löökpillid)

Starmani Toomelava

14:00-17:00

“Leiutisi ja uuringuid Eesti teaduses: antioksüdantne-antiaterogeene probiootikum Lactobacillus fermentum ME-3”

TÜ teadlased tutvustavad Lactobacillus fermentum ME-3 bakterit ning selle kasulikke mõjusid. Lisaks võimalus degusteerida Lactobacillus fermentum ME-3 bakterit sisaldavaid Helluse tooteid.

Teaduslinn

14:00-17:00

„Leiutisi ja uuringuid Eesti teaduses: õhukesed korrosioonivastased kaitsekatted ja nende valmistamine aatomkihtsadestuse meetodil“

Kas tulevikus on võimalik aatomitest „laduda“ vajaliku koostise ja struktuuriga materjale, mis täidaksid oma eesmärgi erinevates rakendustes? Tegelikult teevad seda juba praegu Tartu Ülikooli kiletehnoloogia labori teadlased aatomkihtsadestuse (ALD) meetodil ja üheks põnevamaks rakenduseks on hambaimplantaatidele parema bioühilduvuse ja korrosioonikindluse andmine. Aatomkihtsadestuse meetodil funktsionaalsete katete valmistamist ja selle erinevaid rakendusvaldkondi tutvustavad TÜ materjaliteadlased.

Teaduslinn

14:00-17:00

„Marmorpaberi meisterdamine ja värvitrükk“

TÜ kunstimuuseumi töötuba tutvustab värve ja värvilist paberit. Uurime, kuidas segada kokku kliistrivärve ning teeme üheskoos põneva mustriga marmorpaberit. Mõlemat on väga lihtne ja huvitav valmistada. Värvitud paberist võid hiljem voltida sõbrale sünnipäevakaardi või muud toredat.

Teaduslinn

14:00-17:00

„Meisterdame koduplanetaariumi“

Inimesed on alati tähistaevast imetlenud ja arutlenud seal nähtava üle. Vanad eestlased näiteks arvasid, et öine taevas pole midagi muud kui vanajumala poolt üle maa kummutatud pada, millesse ulakad poisid augud torkasid. Selles töötoas saad oma näpuosavust rakendades valmistada endale lihtsa planetaariumi, millega on väikeses pimedas ruumis võimalik tähistaeva kujutist tekitada.

Teaduslinn

14:00-18:00

„Arheoloogi aarded“

Saame teada, milliseid esemeid võivad arheoloogid väljakaevamiste käigus leida ning proovime ise arheoloogi ametit.

NB! Pühapäeval saab aaretega tutvuda kuni kella 17ni.

Teaduslinn

14:00-18:00

„Vesi ja füüsika“

Tutvume erinevate füüsikaseadustega ja meisterdame iseliikuvaid veesõidukeid.

NB! Pühapäeval on töötuba avatud kuni kella 17ni.

Teaduslinn

15:00

Triinu Taul, Anu Taul ja Tarmo Noormaa

Anu ja Triinu Taul on Mulgimaalt pärit õed, kes kirjutavad omi muusikapalu ning laulavad ka rahvalaule.
Pillimängu ja laulmise traditsioon ulatub nende peres mitme põlvkonna taha. Tänu maal veedetud lapsepõlvele omavad õed tugevat sidet looduse, oma juurte ja juurtemuusikaga.
Trio sai kokku TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias pärimusmuusikat õppides. Lisaks tegutsetakse nii koos kui eraldi erinevates muusikalistes projektides.
Nende helikeeles kumab iidsete laulude müstilist meditatiivsust, põhjamaise looduse karget ilu aga ka tantsulist lusti ja rõõmu. Kontserdil kõlavad kitarri saatel peamiselt õdede omaloomingulised mulgi- ja kirjakeelsed laulud. Kaasa mängib Tarmo Noormaa kaherealisel lõõtsal ja traditsioonilisel eesti lõõtspillil.

A. Le Coqi Jõelava

15:00

Nele-Liis Vaiksoo ja Olav Ehala

Nele-Liis Vaiksoo alustas laulmist 6-aastaselt ETV laulustuudios Aarne Saluveeri juhendamisel. Lisaks on ta õppinud klaverit Tallinna Muusikakoolis. Muusikalilaulja karjääri alustas Nele-Liis juba 16-aastaselt, mil ta kehastas peaosalist muusikalis “Vampiiride tants”. Sama osa mängis ta mitmeid aastaid sadu kordi ka Saksamaal Roman Polanski lavastuses “Tanz der Vampire”. Ta on osalenud rohkem kui kahekümnes muusikalis, nende seas “Mary Poppins”, “Shrek”, “West Side Story”, “Hüljatud” jpt, ning andnud kontserte nii Eestis kui välismaal. Lisaks on Nele-Liis andnud oma hääle Disney animafilmidele “Rapuntsel” (nimiosa) ning “Lõvikuningas” (Nala). 2013. aasta detsembris andis ta välja oma esimese sooloalbumi “Mina”, mis tähistab 15 aasta möödumist muusikalilaval.

Olav Ehala ja Nele-Liis Vaiksoo tihedam koostöö sai alguse kolm aastat tagasi ning selle aja jooksul on koos antud üle saja kontserdi Eestis ja mujal. Kontserdil kõlavad Olav Ehala armastatud laulud, mis on paljudele tuttavad läbi mitmete filmide ja teatrilavastuste.

Balbiino Lastelava

16:00

Heategevuslik Palliralli

Tartu hansapäevade raames toimub Kaarsillal heategevuslik palliralli. Emajõkke visatakse tuhandeid värvilisi plastikpalle, mis ujuvad voolu abil mööda jõge umbes sada meetrit eemal asuvasse finišisse. Esimestena finišisse jõudnud pallide omanikke ootavad auhinnad.

Palliralli idee pärineb üle maailma aina populaarsemaks muutuvast Pardirallist. Sel suvel toimub palliralli juba viiendat korda ning tänavuse ralliga toetatakse Tartu Era tänava Noortekodu.

Palliralli pallid on müügil Tasku infoletis ning ühe palli hind on 2 eurot. Palliralli korraldavad Lions Club Tartu Tamme koostöös Tartu hansapäevade ja Tartu Linnavalitsusega.

Siin ja seal

16:30

Jarek Kasar

Jarek Kasar/Chalice laulab oma loodud laule.

Pilet: 5 eur

Starmani Toomelava

16:30

Lasteansambel Taevastiib

Tartu lasteansamblilt kõlavad lihtsad seaded nii Eesti kui ka teiste maade rahvamuusikaviisidele. Kuigi ansamblile sai nimi pandud helesinise õnneliblika järgi on taevastiiblased ise kõike muud kui õrnad tiivalised. Pigem on asjalood vastupidi – kus Taevastiib on kohal, seal ikka midagi juhtub ja toimub. Kuidas teisit, kui koos on 14 elurõõmsat hinge ja seltskonna keskmiseks vanuseks on 11–13 aastat!

Koosseis: Marko Roosiväli (kitarr), Viktoria Vesso (plokkflööt), Anzelika Jermolaeva (plokkflööt), Tuule Pihlap (karmoška), Oskar Piik (viiul), Signe Ahas (viiul), Ants Ilmar Simm (kitarr), Trevor Õun (trumm), Kermo Kivioja (trumm), Pille Randlane (kellamäng), Maria Grinjuk (väikekannel), Kadri Pikkur (väikekannel), Virginia Vesso (väikekannel), Robert Petrov (kitarr)

Balbiino Lastelava

17:30

Mari Kalkun

Mari Kalkun on Võrumaa laulik, kelle tundlikud meloodiad ja meditatiivsetest kordustest laetud ruumilised helimaastikud on inspireeritud eesti luulest ja loodusest, regilaulust ja maailmamuusikast. Ta käsitseb erinevaid pille – kandleid, akordioni, kitarri ja klaverit –, ent eeskätt tunneb Mari ära tema vägeva hääle järgi. Olulise osa oma loomingust on Mari kirjutanud võro keeles, öeldes: “Võro poeetide luules olen leidnud looduslähedust ja salapära, mis tänapäeva maailmas haruldasena mõjub.”
Mari kaks sooloalbumit “Vihmakõnõ” (2010) ja “Üü tulõk” (2007) on lisaks Eestile ilmunud ka Jaapanis plaadifirma Nature Bliss alt. Koos bändi Runoruniga salvestatud värske album "Tii ilo" ilmus 2015. aasta kevadel maineka Soome plaadifirma Rockadillo Records alt.

A. Le Coqi Jõelava

19:00

Liisi Koikson ja Vaikne Esmaspäev

Liisi Koikson ja Vaikne Esmaspäev on muusikakollektiiv, mis sündis 2011. aastal. Tõukejõuks sai muusika autori Ardo Ran Varrese soov teha kava eestikeelsete lauludega. Koostöös Liisi Koiksoniga hakkas asi edenema. Ühiselt leiti ka sõnade autor Anzori Barkalaja. Valmis plaadi jagu muusikat, mis seati akustilisele koosseisule.
Liisi Koikson ja Vaikne Esmaspäev. Laulusõnad pärinevad Anzori Barkalaja sulest ja muusika Ardo Ran Varreselt. Muusika, mis seob popi, džässi ja klassika ühtseks tervikuks. Kontsert, mida sobib iseloomustada muusikaasta tunnuslausega: “Kõlab hästi!”

Koosseis: Liisi Koikson (solist), Liina Saar (vokaal), Maarja Aarma (vokaal), Ahto Abner (löökpillid), Joel-Rasmus Remmel (klaver), Ardo Ran Varres (elektriklaver), Mihkel Mälgand (kontrabass) ja keelpillikvartett Ida Teppo juhatamisel

Pilet: 5 eur

Starmani Toomelava

21:00

Galakontsert “Õhtu Tartus”

Eksklusiivsel kontserdil esinevad armastatud muusikud Arno Tamm, Hannaliisa Uusma, Jarek Kasar, Laura Remmel ja Mari Kalkun, kelle juured ulatuvad just Tartu linna. Kõik muusikud esitavad laval enda repertuaari kuuluvaid tuntud laule, millele tehakse galakontserdi tarbeks spetsiaalsed seaded. Lisaks kõnelevad artistid oma seostest Tartu linna või -maaga ning pajatavad publikule lugusid isiklikest juhtumitest kodulinnas. Esinejaid saadab kontserdil suur noorteorkester „Reaalmažoor” (dirigendid Rasmus Puur ja Edmar Tuul).

Kava esitatakse sellisel kujul vaid Juubeldavatel hansapäevadel ning gala toimub uues kontsertpaigas otse Emajõel laineldes.

A. Le Coqi Jõelava

23:59

Starmani öökino: 1944

Elmo Nüganeni mängufilm käsitleb 1944. aasta otsustavaid sõjasündmusi Eestis. Tegevus hargneb alates Sinimägede lahingutest juulis kuni Sõrve sääre langemiseni Punaarmee kätte novembri lõpus. Sõda näidatakse mõlema osapoole, nii Saksa armees kui Punaväes sõdivate eestlaste silme läbi. Valikuid tuleb langetada mitte ainult sõduritel, vaid ka nende lähedastel. Teine maailmasõda oli eestlastele ka vennatapusõda. Süütud tunnevad ennast süüdi, suured süüdlased ei tunne midagi.

Subtiitrid: inglise

Starmani Toomelava

Korraldaja jätab endale õiguse programmis muudatusi teha, värskeim ajakava kajastub kodulehel.